Kehitysvammaliitto on syvästi järkyttynyt Petteri Orpon hallituksen kehysriihen päätöksestä tehdä 50 miljoonan euron lisäleikkaus sote-järjestöjen avustuksiin jo aikaisemmin sovittujen ja osittain toteutettujen 140 miljoonan euron päälle. Tällä hallituskaudella tehtyjen leikkauspäätösten suuruus tulisi siis olemaan kaikkiaan 190 miljoonaa euroa. Tämä merkitsee, että sote-järjestöjen avustuksista katoaa puolet tämän hallituskauden aikana. Näin mittava leikkaus johtaa sote-järjestöjen työn hallitsemattomaan romahdukseen, ja tällä on suora vaikutus kaikista haavoittuvimmassa asemassa olevien ihmisten elämään.
Hallitus kertoo antavansa hyvinvointialueille 25 miljoonaa euroa jaettavaksi järjestöavustuksiin niin sanottuna kompensaationa. Kehitysvammaliiton näkemyksen mukaan tällä menettelyllä ei voida kompensoida valtakunnallisia leikkauksia.
Jo tähän mennessä toteutetut leikkaukset näkyvät sote-järjestöjen työssä. Kehitysvamma- ja autismijärjestöissä on vuosien 2025 ja 2026 leikkausten vuoksi jouduttu hallinnollisen tehostamisen lisäksi supistamaan ja lakkauttamaan kohderyhmille suunnattua neuvontaa, tiedonvälitystä, vertaistukea ja muuta matalan kynnyksen apua. Henkilöstöä on irtisanottu tai lomautettu. Läheskään kaikkia avun tarvitsijoita ei enää pystytä auttamaan esimerkiksi neuvontapalveluissa.
Hallituksen sote-järjestöihin kohdistamat leikkaukset murentavat hyvinvointivaltiota, mutta eivät pitkällä tähtäimellä tule tuottamaan säästöjä. Terveydentilan, vammaisuuden tai muun vastaavan syyn takia syntynyt avun tarve ei katoa sillä, että sote-järjestöjen toimintaa lakkautetaan säästöjen toivossa. Ongelmat päinvastoin kärjistyvät ja niiden ratkaiseminen tulee vaatimaan entistä raskaampia ja kalliimpia palveluja – jollei tarkoitus ole, että ihmisiä aletaan jättää suoraan heitteille?
Kehitysvammaliiton työ tuottaa konkreettisia ja mitattavia tuloksia, joilla on suora vaikutus ihmisten arkeen ja yhteiskunnan toimivuuteen. Vuoden 2025 aikana neuvonnassamme yli kolmasosa ihmisistä tarvitsi tukea ja tietoa selkokielellä ja tilanteissa, joissa muuta apua ei ole saatavilla. Puhevammaisuuden verkkopalvelu Papunetistä haettiin tietoa ja materiaaleja kommunikoinnin tukemiseen yli 1,2 miljoonaa kertaa. Papunetin kuvatyökalulla luotiin 587 000 uutta materiaalia tukemaan niiden ihmisten kommunikointia, jotka eivät pysty ilmaisemaan itseään puheella. Tuotimme tutkimustietoa vammaisten ihmisten elämästä, tarjosimme vertaistukea sikiöaikaisen alkoholialtistuksen vammauttamille ihmisille. Nämä ovat vain muutamia esimerkkejä toiminnastamme, jota ei tee kukaan muu ja jota hyvinvointialueet tai kunnat eivät voi korvata.
Kehitysvammaliitto vetoaa päättäjiin, että sote-järjestöille esitetyt lisäleikkaukset perutaan syksyn budjettiriihessä. Suomella ei ole varaa menettää sote-järjestöjen työtä.
Lisätietoa:
Toiminnanjohtaja Susanna Hintsala, p. 040 741 6179, susanna.hintsala(at)kvl.fi