Kehitysvammaliiton koulutukset ovat siirtyneet Saavuta Asiantuntijapalvelut Oy:lle. Tutustu koulutuskalenteriimme:
Tarjoamme monipuolista koulutusta ajankohtaisista aiheista – mm. seminaareja, neuvottelupäiviä ja konsultointia. Koulutukset ovat edullisempia jäsenillemme.
Tällä hetkellä koulutamme enimmäkseen etänä! Etäkoulutukset mahdollistavat osallistumisesi paikasta huolimatta. Koulutuksemme ovat vuorovaikutuksellisia, ja jokaisella osallistujalla on mahdollisuus osallistua keskusteluihin sekä esittää kysymyksiä.
Saat linkin koulutukseen sähköpostitse. Osallistuminen on helppoa ja vaivatonta. Vastaamme mielellämme kaikkiin kysymyksiin koulutuksiin, etäyhteyksiin ja osallistumiseen liittyen.
Lisätietoa verkkokursseista ja tilauskoulutuksista saat Kehitysvammaliiton yhtiöltä Saavuta Asiantuntijapalvelut Oy:ltä.
Koulutuskalenteri, syksy 2025 (pdf, 1 Mt)
Alla olevassa Kehitysvammaliiton koulutuskalenterissa näet pääasiassa maksuttomia tietoiskujamme ja tapahtumiamme sekä Opetushallituksen rahoittamia maksuttomia koulutuksia, jotka järjestää Kehitysvammaliitto.
Ajankohta: 26.3.2025 klo 12:00 - 16:00 Koulutus on peruttu. Koulutuksessa käydään läpi Grid-ohjelman perusteet, ohjelman asetukset ja komennot. Luodaan uusi käyttäjä ja tehdään käyttäjälle sivusto. Harjoitellaan sivujen ja ruutujen muokkaamista. Käydään läpi, miten käyttäjän taulusto varmuuskopioidaan ja miten varmuuskopiosta palautetaan taulusto. Koulutettavilla tulee olla oma versio Grid 3 ohjelmistosta asennettuna omalla koneella ennen koulutuksen alkua. Valmistajan sivuilta voi asentaa ilmaisen kokeiluversion joka on käytettävissä 60 päivää asennuksesta. https://thinksmartbox.com/download-grid-3/ OHJELMA 14.00 Omien sivujen tekeminen. Sivujen muokkaaminen ja kuvien lisääminen. Saavuta Asiantuntijapalvelut Oy:n hinnat ja arvonlisävero: Lisätietoa: Veloitukseton peruutus voidaan tehdä ennen viimeistä virallista ilmoittautumispäivää. Tämän jälkeen tapahtuneista peruutuksista peritään 50 % koulutuksen osallistumismaksusta. Jos peruutuksen syynä on oma tai lapsen sairaus (kopio lääkärintodistuksesta tulee esittää), toimistokuluina veloitetaan 40 euroa. Koko maksu peritään mikäli peruutusta ei tehdä lainkaan. Mikäli henkilö on estynyt tulemasta paikan päälle sairauden tm. ylivoimaisen esteen vuoksi, voi hän lähettää toimipaikastaan toisen henkilön tilalle. Tästä tulee kuitenkin ilmoittaa kirjallisesti etukäteen koulutuksen käytännönjärjestäjälle. Tällöin emme peri peruutusmaksua. Saavuta Asiantuntijapalvelut Oy pidättää oikeuden tilaisuuden peruuttamiseen esimerkiksi vähäisen osanottajamäärän vuoksi sekä mahdollisiin aikataulu-, puheenvuoro- ja paikkamuutoksiin. PERUUTETTU: Grid 3 -kommunikointiohjelman perusteet
Grid 3 on kommunikointiohjelma (Windows), jolla voi rakentaa omia sisältöjä. Grid 3:ssa on myös valmiita harjoituksia ja ruudukkoryhmiä eri tarkoituksiin. Saatavilla on useita kuvakirjastoja (PCS, Widgit, Symbol Sticks), ja omienkin kuvien lisääminen on helppoa.
12.00 Grid 3 -ohjelman esittely
12.15 Grid-selain, uuden käyttäjän luominen, valmiit ruudukkonäkymät
13.00 Ohjelman asetukset ja komennot
16.00 Koulutuspäivä päättyyPeruutusehdot
Osallistumismaksu Kehitysvammaliiton jäsenten verollinen kokonaishinta on 203,31 €/hlö (sis. ALV 25,5 %). Muiden kuin Kehitysvammaliiton jäsenten verollinen kokonaishinta on 220,50 €/hlö (sis. ALV 25,5 %) Paikkakunta webinaari Paikka webinaari Järjestäjä Saavuta Asiantuntijapalvelut Oy Kouluttaja avustavan tietotekniikan asiantuntija Taro Katajisto, Tikoteekki