Kehitysvammaliiton koulutukset ovat siirtyneet Saavuta Asiantuntijapalvelut Oy:lle. Tutustu koulutuskalenteriimme:
Tarjoamme monipuolista koulutusta ajankohtaisista aiheista – mm. seminaareja, neuvottelupäiviä ja konsultointia. Koulutukset ovat edullisempia jäsenillemme.
Saavuta Asiantuntijapalvelut Oy:n Kevään 2026 koulutuskalenteri (pdf, 750 kt).
Tällä hetkellä koulutamme enimmäkseen etänä. Etäkoulutukset mahdollistavat osallistumisen paikasta riippumatta. Koulutuksemme ovat vuorovaikutuksellisia, ja jokaisella osallistujalla on mahdollisuus osallistua keskusteluihin sekä esittää kysymyksiä.
Saat linkin koulutukseen sähköpostitse. Osallistuminen on helppoa ja vaivatonta. Vastaamme mielellämme kaikkiin koulutuksia koskeviin kysymyksiin.
Lisätietoa verkkokursseista ja tilauskoulutuksista saat Kehitysvammaliiton yhtiöltä Saavuta Asiantuntijapalvelut Oy:ltä.
Alla olevassa Kehitysvammaliiton koulutuskalenterissa näet pääasiassa maksuttomia tietoiskujamme ja tapahtumiamme sekä Opetushallituksen rahoittamia maksuttomia koulutuksia, jotka järjestää Kehitysvammaliitto.
Ajankohta: 16.9.2026 klo 12:30 - 13:30 Toimitko ryhmässä, jossa on lapsia, jotka tarvitsevat tukea aktiivisessa osallistumisessa tai kommunikoinnissa? Oletko pohtinut, miten voisit tukea heitä käytännössä arjen vuorovaikutustilanteissa? Tule kuulemaan Laulutin- toimintamallista, jonka Tikoteekki on kehittänyt yhdessä varhaiskasvatuksen ammattilaisten kanssa. Kaisa Laine ja Virpi Yiannakou esittelevät Laulutin- toimintamallia sekä siihen kuuluvia kuvallisia laulutauluja. He kertovat miten lapset saadaan aktiivisesti mukaan vaikuttamaan laulutuokioiden kulkuun ja osallistumaan kommunikoinnin tukikeinojen avulla. Webinaarissa kerrotaan myös, miten rohkaiset kommunikoinnin apuvälineitä käyttäviä lapsia osallistumaan ja kommunikoimaan oman apuvälineen tuella. Jokainen lapsi osallistuu ja vaikuttaa omalla tavallaan! Kehitysvammaliiton Tikoteekki pidättää oikeuden tilaisuuden perumiseen esimerkiksi vähäisen osanottajamäärän vuoksi sekä mahdollisiin aikataulumuutoksiin. Ilmoittautuminen viimeistään 9.9.2026 Tähdellä (*) merkityt kentät ovat pakollisia.Maksuton webinaari – Laulutin-toimintamalli lasten oman aktiivisen osallistumisen ja kommunikoinnin lisäämiseen varhaiskasvatuksessa ja muissa toimintaympäristöissä. (1h)
Peruutusehdot
Osallistumismaksu Maksuton Paikkakunta Webinaari Paikka Verkkotapahtuma Järjestäjä Kehitysvammaliiton Tikoteekki Kouluttaja Kaisa Laine ja Virpi Yiannakou (Tikoteekki) Ilmoittautuminen